Prowadzisz firmę? Czas przygotować się na JPK

Jednolity Plik Kontrolny, w skrócie JPK – objął już dużych przedsiębiorców a także małe i średnie podmioty. Od 1 stycznia 2018 roku stanie się wymagany również dla mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających do 10 osób i osiągających obrót roczny do 2 milionów euro. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowych zmian, będą musieli się liczyć z surowymi karami finansowymi.

Korzyści dla przedsiębiorców

Jednym z celów wprowadzenia JPK przez Ministerstwo Finansów było ułatwienie życia podatnikom. Dzięki wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów między przedsiębiorstwem a urzędem skarbowym firma może uniknąć uciążliwych kontroli skarbowych w tradycyjnej formie, które pochłaniają znaczną ilość czasu i odciągają pracowników od codziennych zajęć.

Ustawodawca ujednolicił format dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT. Przedsiębiorcy mogą szybko i wygodnie wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi ministerstwa. Tak przygotowany plik JPK_VAT można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów.

Można to zrobić za pomocą nowej aplikacji przygotowanej przez MF, albo wybrać sposób zdecydowanie szybszy, czyli wysyłać plik JPK bezpośrednio z programów finansowo-księgowych które maja taką możliwość – mówi Sławomir Gemel – prezes piotrkowskiej firmy Omega Systemy Komputerowe.

Czy mój system spełnia wymogi JPK?

Już dziś warto sprawdzić czy system, którego używa Twoja firma umożliwia generowanie i wysyłkę plików JPK. Jeśli nie, to warto zgłosić się do producenta oprogramowania po najnowszą wersję aplikacji. W ofercie firmy Omega Systemy Komputerowe znajdują się programy wiodących producentów jak Comarch czy Symfonia, które na bieżąco są dostosowywane do aktualnych przepisów i wymogów podatkowych. Zespół kompetentnych doradców z pewnością pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Czasami zdarza się, że oprogramowanie na którym pracujemy nie jest już wspierane lub producent nie przewiduje wprowadzenia możliwości generowania i wysyłki plików JPK. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę systemu.

Omega Systemy Komputerowe
Plac Kościuszki 8, 97-300 Piotrków Tryb.
Biuro handlowe: biuro@osk.om.pl
Telefon: 44 649 58 85
https://omega.om.pl